Azərbaycan sərhədini pozan 5 əcnəbi saxlanıldı - DSX açıqlama yaydı + FOTO
Dövlət Sərhəd Xidməti (DSX) 5 nəfər Şri-Lanka vətəndaşının Azərbaycanın dövlət sərhədini pozmasının qarşısını alıb.
DSX Mətbuat Mərkəzindən Mia.az-a verilən məlumata görə, fevralın 17-də xidmətin Sərhəd Qoşunlarının "Göytəpə” sərhəd dəstəsinin xidməti ərazisində Biləsuvar rayonunun Biləsuvar kəndinin ərazisindəki sərhəd zastavasının xidməti sahəsində dövlət sərhədini pozaraq Azərbaycandan İrana keçməyə cəhd edərkən Şri-Lanka vətəndaşları 1991-ci il təvəllüdlü Micheal Fernando Romos, 1995-ci il təvəllüdlü Senrobert Roniksan, 1992-ci il təvəllüdlü Navaratnam Kajamugan, 1994-cü il təvəllüdlü Anton Mariyadas Pilipraj və 1995-ci il təvəllüdlü Penad Mohanraj Mathusan sərhəd pozucusu qismində saxlanılıb.
Saxlanılan şəxslərin 2018-ci ilin dekabrın 16-da rəsmi qaydada Birləşmiş Ərəb Əmirliklərindən Sarja-Bakı reysi ilə Azərbaycanagəlmələri müəyyən olunub. Araşdırma zamanı Şri-Lanka vətəndaşları dövlət sərhədini pozaraq İran İslam Respublikasına, oradan isə Türkiyəyə keçmək niyyətində olduqlarını bildiriblər.
Sərhəd pozucuları barəsində cinayət işi başlanılıb və barələrində həbs qətimkan tədbiri seçilib.Cinayət işi üzrə əməliyyat-istintaq tədbirləri davam etdirilir.