Birinə 550, digərinə 1800 manat... - "Azəriqaz"da eyni vəzifə, fərqli maaş və...
"Azəriqaz”ın rayon və şəhər qaz istismar sahələrində çalışan əməkdaşların əmək şəraiti ilə bağlı şikayətlər artır.
Mia.az xəbər verir ki, bu barədə Neftçilərin Hüquqlarının Müdafiə Komitəsinin sədri, hüquq müdafiəçisi Mirvari Qəhrəmanlı Feysbuk-dakı hesabında yazıb.
Onun sözlərinə görə, hazırda qaz sayğaclarının göstəricilərinin oxunması, təbii qaza görə yaranmış debitor borcların yığılması, qaz sayğaclarının əvəzlənməsi və digər ağır işlərdə çalışan çilingər və texniki işçilər ayın son 10 günü ərzində, habelə istirahət və bayram günləri olmasına baxmayaraq, mütəmadi şəkildə işə cəlb edilirlər: "Təəssüf ki, həmin günlərdə görülən işlərə görə əməkdaşlara əlavə əməkhaqqı, gün və ya saat hesablanmır və bu da əmək qanunvericiliyinin tələblərinə ziddir".
Komitə sədri yazır ki, Azəriqaz işçiləri bunu nəzərə alaraq, aşağıdak məsələlərin həllini xahiş edir:
MİRVARİ QƏHRƏMANLI
"• İşçilərin istirahət və bayram günlərində işə cəlb edilməsi yalnız qanunvericiliyə uyğun şəkildə rəsmiləşdirilsin;
• Həmin günlər üçün əlavə əməkhaqqı və ya istirahət günü təmin edilsin;
• Əməkdaşların hüquqlarının qorunması istiqamətində müvafiq tədbirlər görülsün;
Ümid edirik ki, müraciətimiz diqqətlə araşdırılacaq və qanunvericiliyə uyğun tədbirlər görüləcəkdir".
M.Qəhrəmanlı bildirib ki, “Azəriqaz” İB üzrə qaz avadanlıqlarının bərpası və təmiri üzrə ümumilikdə 2568 nəfər çilingər fəaliyyət göstərir və onların 2026-cı ilin yanvar ayı üzrə orta aylıq əməkhaqqısı təxminən 550–600 AZN olub: