– Onunla münasibətlər necədir?
– Normal, indi istəyirəm, gəlsin görək nə problemi var. Özünə də demişəm…
– İdmançımız müsahibəsində biganəlikdən şikayət edir, dolayısıyla sizi ittiham edir…
– Mən uşaqlara tapşırmışam ki, onu yanıma götürüb gətirsinlər.
– Nə vaxt gətirərlər?
– Nə vaxt tapsalar, onda da gətirərlər…
– Samir Məmmədov Azərbaycan adına yalnız yaxşı işlər görüb. Dəfələrlə bayrağımızı qaldırıb, ölkəmizi layiqincə təmsil edib… İndi isə ehtiyac içindədir. Bu üzdən də taksi sürücüsü işləyir. Avropa və dünya çempionatlarında bu boyda nəticələr vermiş birinin, idman ustasının taksi sürücüsü işləməsi, sizcə, qəbulediləndir? Hətta indi iş elə yerə çatıb ki, bir neçə gün öncə maşınını da satıb.
– Düzdür, idmançılarımızın bəziləri şikayət edirlər. Amma bir məsələ var, hamısı istəyir gedib "naçalnik” olsun. Niyə gedib məşqçi işləmir, işləsin də…
Adamndan soruşarlar sənin nəyin var ki, gedib "naçalnik” olasan? İdmançısan, get özün kimi boksçu yetişdir. Get başını sal aşağı, klubların birində işlə. Sadəcə, onlar məşqçi işləmək istəmirlər.
– Samir Məmmədov kimi birinin gedib hansısa bir klubda 3-5 idmançı hazırlaşdırması nə qədər düzgündür? Axı onun Azərbaycan üçün başqa xeyrləri dəyə bilər…
– Onun idman kareyarası qurtarıb artıq, idman sahəsində nə etməlidir? O, bu dəqiqə məşqçi kimi fəaliyyət göstərməldir. Məşqçi işləməyin nəyi pisdir?
– Ən azından onun "əməkdar idman ustası” statusu var. Dəfələrlə ölkə başçısıyla görüşü olub. Yəqin ki, o, sıradan bir idmançı olsa, onun ölkə başçısı görüşü baş tutmazdı.
– Mən də deyirəm, "əməkdar idman ustası” özü kimi əməkdar idmançılar hazırlamalıdır. Gəlmişdi, ona dedim ki, sənə kim deyir get taksi sür? Bizim əməkdar idmançılarımız hamısı məşqçi işləyir. Əməkdar idman ustasısan, səni istənilən idman cəmiyyəti götürər. Siz ona deyin ki, Ağacan müəllim səni gözləyir. Mən onu qəbul edəndə deyərəm ki, adına bir idman klubu açırıq, get uşaqları hazırla… Vaxtilə səni hazırlayıblar, indi növbə sənindir.
– Dediyinizdən belə anladıq ki, federasiya rəhbərliyindən biri olaraq ona kömək etməyi öhdənizə götürüsünüz…
– Mən heç kimi öhdəmə götürmürəm, federasiyanın prezidenti deyiləm. Federasiyanın prezidenti olsaydım, deyərdim öhdəmə götürürəm. O gəlsin, görək nə istəyir, biz də federasiya prezidentinə müraciət edərik. Mümkün dərəcədə ona kömək edərik. Mən ona şərait yaradaram.
– Onunla niyə uzun müddətdir əlaqəni kəsmisiniz? Samir Məmmədovun günahı və ona qarşı federasiyanın biganəliyinin səbəbi nədir?
– Onun özü çıxıb getmişdi, sonra eşitdik ki, taksiyə çıxır. Başqa işlərlə məşğul olur. Hər idmançını başımızda gəzdirməliyik? Hər kəs özünə gün ağlamaldır. Ev də almışdı, pulu da var idi. Nə qədər idmançı idi, hər şey etdilər. Ad da verdilər. İndisə get özünə gün ağla da…
– Ola bilər ki, S.Məmmədov o vaxt gənc olub, bəzi səhvlər edib. Amma düşünürəm ki, federasiya onu səhv yola getməyə qoymamlı idi. Samir Məmmədovdan da böyük səhvlərə yol verən idmançılarımız olub. Həbsə düşüb, çıxıblar, idmana da qayıdıblar. Çünki federasiya onların arxasında durub. Ancaq Samir biganəliklə qarşılaşıb. Niyə?
– Düzdür. Amma bizdə boksda bir yiyəsiz qalan o olub. Lakin kömək etməyə çalışacağıq.