"Lion” - "Beşiktaş” oyunundakı kütləvi dava haqda sərt qərar - Türk klubundan UEFA-ya etiraz + FOTOLAR
Aprelin 13-də Avropa Liqasının 1/4 final mərhələsinin ilk oyunları çərçivəsində "Beşiktaş”la Fransanın "Lion” komandası arasındakı qarşılaşmaya az qalmış tribunada yaşanan kütləvi dava haqda UEFA bu gün rəsmi qərarını açıqlayıb.
Mia.az xəbər verir ki, UEFA-nın qərarına əsasən, əgər iki il müddətində hər iki komandanın oyununda yenidən belə dava baş verərsə, meydana fişəng və ya başqa cismlər atılarsa, o zaman hər iki klub bir il beynəlxalq yarışlardan uzaqlaşdırılacaq.
Mia.az xəbər verir ki, UEFA-nın qərarına "Beşiktaş" dərhal reaksiya verib: "Klub olaraq bu qərara cümə günü rəsmi etiraz edəcəyik. Bizimçün qəbuledilməz qərardır".
Türk mütəxəssislər isə əsl cəzalandırlmallı olan "Lion" klubunun olduğunu bildirirlər:
"Onlar təhlükəsizliyə cavabdeh idi. Üstəlik, olayı çıxaran Fransızlar idi. Ona görə UEFA-nın bu qərarını obyektiv və ədalətli qiymətləndirmək olmaz".
Maraqlıdır ki, hazırda cavab qarşılaşmasına görə Türkiyədə olan "Lion"nun prezidenti UEFA-nın bu qərarını anlayışla qarşıladıqlarını, hər iki komanda üçün məqbul saydığını bəyan edib.
Xatırladaq ki, Fransadakı oyuna az qalmış hər iki komandanın tərəfdarları arasında əlbəyaxa dava olub:
Belə ki, Fransa komandasının azarkeşləri türk azarkeşlərin oturduğu tribunaya doğru səsli bomba atıb. Bunun nəticədə tərəfdarlar arasında qalmaqal yaşanıb, təxminən 2 minə yaxın azarkeş tüstü və dava səbəbindən stadiona axışıb. Təhlükəsizlik qüvvələri davaya müdaxilə edib.
Stadiondan azarkeşlər çıxarılıb, sakitlik bərpa olunsa da, UEFA oyunu vaxtında başlamasına icazə verməmişdi.
Həmin oyun düz 45 dəqiqə sonra başlamışdı. "Beşiktaş" səfərdə 2-1 məğlub olmuşdu.Onu da qeyd edək ki, cavab qarşılaşması sabah Türkiyədə baş tutacaq. UEFA-nın bugünkü qərarı göstərir ki, türk klubu təhlükəsizliyi üst səviyyədə saxlamaqla, ağır cəza almasına imkan verməməlidir.