Bakıda keçirilən 42-ci Ümumdünya Şahmat Olimpiadasında V tura yekun vurulub.
Hesabat turunda Azərbaycanın kişilərdən ibarət əsas milli komandası Hindistanla qarşılaşıb.
Görüş qonaq komandanın qələbəsi ilə yekunlaşıb. Ağ fiqurlarla çıxış edən Şəhriyar Məmmədyarovla Arkadi Naydiç görüşlərini məğlubiyyətlə başa vurub. Teymur Məmmədovla Eltac Səfərli isə rəqibləri ilə xalları yarı bölüb.
Bu, Azərbaycanın əsas millisinin ilk məğlubiyyəti olub. Nəticədə xalları 8-də qalan yığmamız 9-cu pilləyə enib.
Təşkilatçı ölkənin daha iki komandası turu məğlubiyyətlə başa vurub. Azərbaycanın 3-cü komandası Zimbabveyə, qadınlardan ibarət 3-cü komanda isə Özbəkistana yenilib. Zərif cins nümayəndələrindən ibarət ikinci komanda İspaniya ilə heç-heçə edib. Beləliklə, yalnız kişilərdən ibarət birinci və qadınların əsas komandası turu qələbə ilə başa vurub.
Bu görüşlərdə Şəhriyar Məmmədyarov kimi, bacıları da qələbə qazana bilməyib. Zeynəb Məmmədyarova ağ fiqurlarla almaniyalı şahmatçı ilə heç-heçə etdiyi halda, Türkan Məmmədyarova qara fiqurlarla ispaniyalı rəqibinə uduzub.
5 turdan sonra Azərbaycanın kişilərdən ibarət ikinci komandası 8 xalla 11-ci, üçüncü komanda 4 xalla 99-cu pillədədir. Qadınlardan ibarət əsas yığma 9 xalla 5-ci, ikinci komanda 6 xalla 39-cu, üçüncü komanda isə 5 xalla 61-cidir.
Ümumdünya Şahmat Olimpiadası, V tur: