Zimbabvenin "Rio-2016”dakı olimpiya yığmasının bütün üzvləri həbs edilib.
Bu barədə ölkə prezidenti Robert Muqabe əmr verib.
O, Zimbabvenin polis generalı Avqustin Çiçuriyə avqustun 23-də, yığma beynəlxalq Xarare aeroportuna enən kimi onları həbs etməyi tapşırıb.
Buna səbəb isə yığmanın ölkə adına heç bir medal qazana bilməməsidir. Rioda 31 idmançı ilə təmsil olunan Zimbabve millisinin tutduğu ən yüksək yer 7-ci olub.
Muqabe komandanın bu çıxışından qəzəblənib və onlara həbs cəzası ilə dərs vermək niyyətindədir.
"Biz özlərini idmançı adlandıran bu siçovullara dövlət pulları xərcləmişdik. Əgər siz bizim Botsvandan olan qonşularımız kimi özünüzü qurban verib heç olmasa 4 və ya 5-ci yeri tuta bilməyəcəkdinizsə, onda niyə dövlətin pullarını xərclədiniz?!”, -deyə, prezident hamını təəccübləndirən çıxış edib.
Prezident qeyd edib ki, əgər dövlət Rioda sadəcə ölkənin bayrağını qaldıran və himn oxuyan birinə ehtiyac duysaydı, Braziliyaya Zimbabve Universitetindən olan gözəl qızlar və oğlanlar göndərərdi.
Muqabe bildirib ki, idmançılara sərf edilən pula məktəb tikmək və ya əhalinin sosial vəziyyətini yaxşılaşdırmaq mümkün idi: "Bu hadisə 5 qadınla evli olan 1 impotenti xatırladır. İdmançılar arasında gediş-gəlişin bütün xərcinin bərabər şəkildə bölünməsi üçün əlimdən gələni edəcəyəm. Bu məsələ hətta 10 il vaxt aparsa da, onlar bu pulu geri qaytaracaqlar. Belə hesab edək ki, hökumət onlara Braziliyanı 1 turist kimi gəzmək üçün kredit ayırdı. Hər halda, o idmançılar bundan başqa heç nəyə yaramadılar”.