Bu gün milli komandaların FİFA reytinqi açıqlanıb.
Apasport.az saytının məlumatına görə, dünyanın 209 yığmasının yer aldığı cədvəl yığmalar üçün xüsusi əhəmiyyət daşıyır.
Belə ki, DÇ-2018-in seçmə mərhələsinin püşkatması üçün səbətlər məhz bu reytinqə əsasən müəyyənləşdiriləcək.
Yeni siyahıda ciddi dəyişikliklər baş verib. Buna səbəb iyunun 4-də açıqlanan cədvəldən sonrakı 35 gün müddətində millilərin iştirakı ilə müxtəlif statuslu matçların baş tutmasıdır. AVRO-2016 və DÇ-2018-in seçmə oyunları, Amerika kuboku, həmçinin yoldaşlıq görüşləri siyahıda əksini tapıb.
İyunun 7-də Serbiya ilə yoxlama matçında 1:4 hesabı ilə uduzub, ayın 12-də AVRO-2016-nın seçmə mərhələsinin Norveçlə görüşündə 1 xal qazanan Azərbaycan millisi irəliləyişə nail olub. Xal hesabı 302-yə yüksələn Robert Prosineçkinin yetirmələri mövqeyini 7 pillə yaxşılaşdırıb. Hazırda komandamız dünyanın 108-cisi adına şərikdir.
Millimiz Litva, Syerra-Leone, Bəhreyn, Namibiya, Botsvana, Sent-Vinsent və Qrenadin, Filippin, Madaqaskar, Keniya yığmalarını arxada qoyaraq, Malaviyə çatıb. İki komanda – Niger və Liviya isə daha böyük sıçrayışla millimizi də keçib.
Millimiz və "qonşuları”