Respublika Şahmat Mərkəzində keçirilən 8-10-12 yaşlı uşaqlar arasında Azərbaycan Çempionatı başa çatıb. Çempionat bütün yaş qruplarında dairəvi sistem üzrə 11 turdan ibarət keçirilib. 8 yaşlı qızlar arasında mübarizədə Füzuli Rayon Gənclər Uşaq Şahmat Məktəbinin yetirməsi Səmra Qasımova qalib gəlib.
Qeyd edək ki, çempionatda 1-ci yeri tutan şahmatçılar Dünya Çempionatına vəsiqə qazanıb. Belə ki, Səmra Qasımova hazırda dünya çempionatına hazırlaşır.
Azərbaycan çempionu olmuş S.Qasımova ilə söhbətləşdik. Şahmatçı öncə şahmatda atdığı ilk addımlar barədə danışdı: «Məndə şahmata həvəsi atam oyadıb. Bir neçə il öncə atam məni də, bacımı da şahmat məktəbinə yazdırdı. Bacım bir müdddət sonra həvəsdən düşdü, ancaq mən davam elədim. İlk illər çətin idi, amma mənə həmişə maraqlı gəlirdi. Elə bu maraq da mənim daha çox öyrənməyimə, daha çox gedişlər, xodlar üzərində işləməyimə kömək elədi. Yarışlara qatılandan sonra marağım daha artdı. Artıq mən hər oyuna qələbə qazanmaq üçün başlayırdım. Düzdür, bəzi oyunlarda məğlub olmuşam, amma bu, heç vaxt məni həvəsdən salmayıb. Sonradan fikirləşib səhvlərimin üzərində işləmişəm. Mənim üçün hər məğlubiyyət bir revanş olub. Demək nolar ki, bütün qələbələrimdən əvvəl məğlubiyyətin acısını dadmışam və sonradan daha ciddi mübarizə apararaq, özümü sübut eləmişəm».
Artıq dörd ildir ki, şahmatla məşğul olduğunu deyən S.Qasımovanın sözlərinə görə, bu dövr ərzində Azərbaycanın müxtəlif bölgələrində keçirilən turnirlərdə iştirak edib. Ölkənin müxtəlif rayonlarında keçirilən turnirlərin də əksəriyyətində uğur qazanıb. Səmra ölkə xaricində də yarışlara qatılıb. Belə ki, Gürcüstanda keçirilən Avropa çempionatda da uğurlu çıxışlar edib. «Mənə yarışlarda nənəm və atam yardımçı olub. Azərbaycanda keçirilən yarışlarda nənəm mənim yanımda olub. Amma şahmatda qazandığım uğurlara görə atama borcluyam, çünki bu yolda ən böyük dəstəkçim odur. Ona görə də söz vermişdim Azərbaycan çempionu olacam, sözümü tutdum. İndi də hədəfim dünya çempionu olub, qızıl medalı Azərbaycana gətirməkdir», - deyə S.Qasımova əlavə edib.
Şahmatçının atası Rəşad Qasımov da qızının uğurlarına sevindiyini və Azərbaycan çepionu olduğuna görə qürur duyduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, hazırda hədəfləri dünya çempionatında uğur əldə etmək, Azərbaycanı birinci etməkdir: «Sözsüz ki, bu müddət ərzində ciddi hazırlıq lazımdır, amma hazırlaşmaq da xərc tələb edib. Bizə bu günə kimi diqqət göstərənlər olub. Füzuli rayon icra hakimiyyətinin başçısı Alı Alıyev bizi qəbul edib. Səmranı uğurlarına görə təbrik edib və həvəsləndirici hədiyyələr təqdim edib. Füzuli rayon şahmat məktəbinin direktoru Kamil Qulamov, təhsil şöbəsinin müdiri Almaz xanım, şahmat müəllimi Ramiz Cənnətəliyevdir. Biz valideyn olaraq, əlimizdən gələni edirik, amma kənardan bizə dəstək verənlər də var və onların hər birinə təşəkkür edirik».
R.Qasımov onu da qeyd edib ki, qarşıdan gələn dünya çempionatına hazırlıq mərhələsində müəyyən çətinliklərlə üzləşirlər. Onun sözlərinə görə, bu çempionata hazırlaşmaq üçün müəyyən vəsait tələb olunur: «Şahmatçının yetişməsi üçün xərclər var. Təbii ki, elə də böyük xərclər deyil, amma bir köçkün ailəsi üçün bu xərcləri qarşılamaq çox çətindir. Ailəmizin maddi imkanları aşağı səviyyədə olduğundan Səmranın hazırlaşması, məşq xərclərini ödəmək imkanlarımız yoxdur. İndiyə qədər bir təhər həll edə bilmişik, lakin artıq imkanımız yoxdur. Bu, dünya çempionatıdır, Azərbaycanın adının qaliblər sırasına qoşmaqdır. Düşünürəm ki, bu məsələdə Səmra kimi perspektivi olan şahmatçılarımıza dəstək olmaq lazımdır».